Trafik Bilirkişi Raporu

Trafik Bilirkişi Raporu, Trafik kazaları sonrasında veya trafik cezaları sonrasında uyuşmazlığın giderilmesi ve hukukun hızla yerine getirilebilmesi için sıklıkla başvurulan Uzman Görüşü veya Uzman Raporu taleplerinden birisidir. Trafik kazasının tarafları yolcu, sürücü, yaya veya araç sahibi olması farketmeksizin Trafik Bilirkişi Raporuna itiraz için Trafik Uzman Raporu talep edebilir ve aldıkları raporu uyuşmazlığın giderilmesi için dosyalarının bulunduğu adli merciye sunabilirler. Trafik cezalarından sonra yapılan itirazlar için de Uzman Raporu alabilir ve bu raporla birlikte adli merciye itirazda bulunabilirsiniz.

Trafik Bilirkişi Raporu

Trafik Kazası sonrası tutanaklardaki eksik hususlar veya uyuşmazlığın çözümünde savcı-hakim tarafından gözden kaçan veya Trafik Bilirkişi Raporun içerisinde değerlendirilmeyen hususlarla ilgili olarak tecrübeli Trafik Kazası Uzmanı tarafından dosya ve kaza yeri üzerinde yapılacak olan Uzman Çalışması neticesinde Trafik Kazası Uzman Raporu Hazırlanmaktadır.

Trafik Bilirkişi Raporu
Trafik Bilirkişi Raporu

Uzman Raporu Al

Trafik Kazası Bilirkişi Raporu

Trafik kazalarının bazıları sadece maddi hasarlı trafik kazası şeklinde sonuçlanırken bazen yaralamalı trafik kazası ve bazen daha da kötü olarak ölümlü trafik kazası şeklinde sonuçlanmaktadır. Meydana gelen kazaların ardından genellikle taraflarca kaza ile ilgili Kaza Tespit Tutanağı düzenlenmektedir. Ağır sonuçları olan trafik kazalarından sonra ise genellikle trafik polisleri tarafından kaza sonrası olay yerine gelinerek Yaralamalı Trafik Kazası Tespit Tutanağı veya Ölümlü Trafik Kazası Tespit Tutanağı düzenlenmektedir.

Trafik kazası olup bittikten sonra kaza ile ilgili araçlar henüz olay yerinde iken, yolda veya bariyer veya kaza yeri çevresindeki izler henüz kaybolmamışken trafik kazasıyla ilgili detaylı bir inceleme yapılması çok büyük önem arzetmektedir. Zira trafik kazasıyla ilgili kazadan çok sonra yapılacak hukuki değerlendirmeler olaydan hemen sonra hazırlanan trafik kazası tutanağı üzerindeki tespitlere bakılarak yapılacaktır. Gerekli görülürse hakim veya savcı tarafından trafik kazasının meydana geldiği olay yerine gidilerek elde bulunan tutanaklar üzerinde yazılanlara göre bir keşif yapılacaktır.

Trafik Kazasında Kusur Tespiti

Trafik Kazası Bilirkişi Raporunda kaza ile ilgili kazaya taraf olanların ifadeleri, kaza tespit tutanağı, görgü tanığı ifadeleri, olay yeri krokisi, olay yerinde bulunan kamera görüntüleri, navigasyon cihazı, takometre cihası, araçların kendi hafızaları, yoldaki izler, hava durumu, hava durumuna ve çevresel etkenlere bağlı olarak görüş mesafesi, araçların lastiklerinin fiziki yeterlilik durumu, araçlar üzerinde kaza öncesi-sonrası oluşan kazayla bağı bulunabilecek fiziki kusurlar ve olayın özelinde göz önünde bulundurulabilecek diğer hususlar detaylıca değerlendirilerek trafik kazasında kusur tespiti belirleme çalışması bulunmaktadır. Trafik Kazası Uzmanı Bilirkişi tarafından titizlikle yapılan çalışma sonucu hazırlanan Trafik Kazası Kusur Tespiti Uzman Raporu ile adli mercilerdeki dosyalarınızı daha hızlı şekilde sonuca ulaştırabilirsiniz.

Trafik Kazası Kusur Tespiti
Trafik Kazası Kusur Tespiti

Uzman Raporu Al

Trafik Kazası Bilirkişi Raporuna İtiraz

Trafik kazası sonrası bilirkişi tarafından yapılan inceleme neticesinde haksız şekilde aleyhinize bir sonuç olduğu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin; Trafik Bilirkişi Raporu kusur oranı konusunda size olmaması gerektiği şekilde kusur verilmesi kanaatine varmış olabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken Trafik Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi vermek olmalıdır. Trafik Kazası Kusur Tespiti Bilirkişi Raporuna itiraz ederken alacağınız Trafik Kazası Kusur Tespiti Uzman Raporunu dilekçenize ekleyebileceğiniz gibi; önce itiraz dilekçesini teslim edip itiraz süresi geçmesinin önüne geçebilir ve bu dilekçenizde, kendiniz alacağınız Trafik Kazası Uzman Raporunu daha sonra mahkemeye sunacağınızı belirtebilirsiniz.

Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nereden Alınır?

Trafik Kazası konusunda yıllar boyu sayısız vakada görev almış olan ve bu konuda son derece tecrübeli Trafik Kazası Uzmanı Bilirkişiler tarafından konu ile ilgili detaylıca incelemeler yapılarak Trafik Kazası Uzman Raporu hazırlanabilmektedir.