Islak İmza ile Teknolojik Cihazlarda Üretilen Sahte İmzaların Ayrımı

Günlük hayatımızda çeşitli sebeplerle ve çeşitli belgelere nüfus ederek bu belgelere imzalar atmaktayız.  Telefon Abonelik Başvuru formları, elektrik, su, doğalgaz faturalı, resmi kurumlara yazdığımız dilekçelerin altına, kimlik, ehliyet, sözleşmeler, kira kontratları, çekler ve senetler…. gibi belgelere imzalar atmaktayız. Attığımız imzalar ile maddi haklarımızı, yükümlülüklerimizi, sosyal güvencelerimizi ve birçok yaşamsal değerlerimizi ispat etmekteyiz. Ne var ki maddi değeri en yüksek varlıklarımızdan bir olan imzamızın önemi konusunda yeteri kadar bilinçli değiliz. İmzamız ile tüm mal varlığını birine bağışlayabilir, çok büyük borçlar altına girebilir, farkına varmadan pek çok suçu işlediğimizi kabul ettiğimizi imzamızla onaylayabiliriz.
Uzman Raporu Al

Senet İmza İnceleme
Senet İmza İnceleme

Her ne kadar soyadı kanununa göre imza isim soy isim yazılmak suretiyle atılır dese de sadece ad, soyad veya takma isim ile de imza atılmasına engel bir durum söz konusu değildir. Önemli olan imzanın kişinin kimliğini yansıtacak nitelikte olmasıdır.

Sahte İmza İnceleme Konulu Senet
Sahte İmza İnceleme Konulu Senet

Genel olarak imzayı bir belgeyi onayladığımızı belirtmek için kullanılan işaret olarak tanımlayabiliriz. Hukukta ise bir kimsenin kimliğini tespite yarayan işarettir imza… Bu sebeple hukuki güvencemiz imzamızı çok iyi korumalı, dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Sahte İmza İnceleme Konusu Senet Renkli Fotokopisi
Sahte İmza İnceleme Konusu Senet Renkli Fotokopisi

Toplumsallaşma ve karşılıklı ilişkilerdeki artış imzanın önemini daha bir artırmıştır. İmzalar kullanılarak yapılan sahtecilikler ve değişik suçlar çoğalmıştır. İmzalar kullanılarak yapılan sahteciliklerin aydınlatılması adli mercilerin imkan ve kabiliyetlerini aşar bir hale gelmiştir.

Sahte İmza İnceleme Konusu Senet - Bilgisayar Yazıcı Tarayıcı
Sahte İmza İnceleme Konusu Senet – Bilgisayar Yazıcı Tarayıcı

Teknolojinin gelişmesi sonucu gelişen cihazların yardımıyla imza sahteciliklerinde de artışlar olmuştur. Bilgisayar, bilgisayar yazıcısı, fotoğraf makinaları, yüksek mega piksel özellikli cep telefonları, tabletler, renkli fotokopi makinaları, ofset baskı makinaları kullanımıyla imzanın kopyalanarak bir belge üzerine transfer edilmesi sonucu yapılan sahtecilikler sebebiyle birçok kişi mağdur olmaktadır. Yaşanan bu mağduriyetler sonucu birçok kişi adliye merdivenlerini çıkmaktadır.

Birçok imza sahteciliği metodu olsa da bu makalede sadece teknolojik cihazlar yardımıyla yapılan imza sahteciliklerinden bahsedilecektir.
Uzman Raporu Al
Belge üzerine atılan imzanın öncelikle ıslak imza mı yoksa teknolojik cihazlar yardımıyla üretilen sahte bir imza olup-olmadığının tespiti gerekir. Belge İnceleme Uzmanı tarafından imza üzerinde makroskopik inceleme neticesinde imzanın ıslak imza mı yoksa teknolojik bir cihaz yardımıyla üretilen sahte bir imza mı olduğuna karar verir.

 

Adli Belge İnceleme Uzmanı Murat ÇOBAN

 

Not: Yazarlar tarafından oluşturulan yazıda kullanılan kaynakların, görüşlerin, bulguların, sonuçların, tablo, şekil, resim ve her türlü içeriğin sorumluluğu yazara ait olup ulusal ve uluslararası telif haklarına konu olabilecek mali ve hukuki sorumluluğu yazarlara aittir. Yazı içeriği ile ilgili herhangi bir konuda talebinizi bize iletebilirsiniz.